Report (POLISH)

W dniach 30.05 – 3.06 b.r. dwudziestu uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięło udział w 18-tej edycji międzynarodowego projektu „Junior Eco – Expert Project”.

W tym roku warsztaty ekologiczne odbyły się w Czechach, w Zespole Szkół Ochrony Środowiska i Gastronomii w Veselí nad Lužnicí. Oprócz uczniów z Cieszyna i gospodarzy w projekcie uczestniczyła również młodzież ze szkół partnerskich z Austrii (Yspertal), Węgier (Tokaj) oraz Słowacji (Pieszczany).

Podczas projektu, którego tegoroczny temat brzmiał „Zrównoważony rozwój regionu Veseli”, uczniowie mieli możliwość zapoznać się z zagadnieniami zdrowego odżywiania, produkcji piwa i napojów bezalkoholowych, wytwarzania energii elektrycznej, ochrony torfowisk i obszarów podmokłych występujących w Czechach Południowych.

Warsztaty w języku angielskim odbywały się w pięciu międzynarodowych grupach.

Młodzież odwiedziła ciekawe miejsca m.in. elektrownię jądrową w Temelinie, browar w Czeskich Budziejowicach i zabytkowe miasto Trzeboń.

Po raz pierwszy uczestnicy projektu rozegrali także turniej unihokeja – pełen emocji, zaciętej rywalizacji i świetnej zabawy. Zwycięską drużyną okazali się Węgrzy. Nasi uczniowie przyzwyczajeni do święcenia triumfów w siatkówce, dzielnie walczyli w nowej dla siebie dyscyplinie.

Podczas konferencji podsumowującej tegoroczny projekt, w której wzięli również udział dyrektorzy szkół partnerskich, każda z grup przedstawiła w formie prezentacji opracowywaną przez siebie tematykę związaną ze zrównoważonym rozwojem regionu. Następnie młodzież z każdej ze szkół biorących udział w projekcie wystąpiła z programem artystycznym przybliżającym kulturę i tradycje swojego kraju.

W drodze powrotnej uczniowie naszej szkoły spędzili kilka godzin w Pradze, zwiedzając jej zabytki.

Zespół Szkół im. Wł. Szybińskiego uczestniczy w „Junior Eco – Expert Project” od 2004 r. Co roku warsztaty odbywają się w jednej z czterech szkół partnerskich (Yspertal, Veseli, Tokaj, Cieszyn). Przybliżają one młodzieży zagadnienia dotyczące ekologii, pozwalają na doskonalenie znajomości języka angielskiego, a także poznawanie kultury i języka swoich rówieśników.

 

Udział naszych uczniów w projekcie był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Herb Powiatu- test